Történetünk
Az EU csatlakozás várható hatásai és a szakma határozott érdekképviseletének és érdekvédelmének a hiánya néhány árnyékolástechnikában tevékenykedő vállalkozót arra késztetett, hogy 2002. október 28-án egy szervezet megalakításának a szándékával találkozzon.
Ezen a találkozón hat fős előkészítő bizottságot hoztak létre, amely áttekintette a hasonló szervezetek működését és megvizsgálta azt is, hogy milyen formában célszerű az együttműködés.
A 2003. március hónapban megtartott alakuló ülésen a szakma 24 legjelentősebb képviselője ült egy asztal mellé és véleményt cserélt a jövőről, az eredményt ígérő és járható útról.
A megalakulás formájáról vita alakult ki és két megoldást javasoltak: az egyik oldal az önálló szervezetként való működést, a másik a már működő szervezetek valamelyikébe történő betagozódást javasolta. A vita végére 17-en az önálló szervezet megalakítása mellet döntöttek.
Az ellenvéleményt hangoztatók ezután más úton folytatták: beléptek az ÉVOSZ-ba és annak szervezeti keretei között egy önálló tagozatot alapítottak.
Az önállóság mellett voksolókra hosszú és jogi útvesztőkkel nehezített időszak következett. Az Egyesülési Törvény értelmében történő megalakulás formai és tartalmi követelményeit 2003. június 12-ére sikerült biztosítani: megtartotta alakuló Közgyűlését a Magyar Árnyékoló és Redőnygyártó Egyesület. /röviden: MÁR /
A jogászok által segített és lebonyolított ülés után a bíróság formai okokra hivatkozva elutasította a bejegyzést, ezért a megismételt – és most már elfogadott- közgyűlés napjától 2003. szeptember 17.-től hivatalosan is működik a MÁR A legfontosabb célként az Alapszabály a következőt mondja ki:” Az Egyesület szervezi és összefogja a Magyarországon működő redőny és árnyékolástechnikai berendezéseket gyártó, feldolgozó és forgalmazó vállalkozásokat és egyéni vállalkozókat, és ezen tevékenység iránt érdeklődést nyilvánító magán és jogi személyeket, valamint jogi személyiség nélküli társaságokat, szervezeteket, személyegyesületeket.” A MÁR alapítóinak a többsége nagy szakmai tapasztalatokkal rendelkező klasszikus redőnyös iparosokból és az árnyékoló berendezéseket évtizedek óta gyártó vállalkozásokból fejlődött a mai kor követelményeinek megfelelni képes gazdálkodó egységgé.
Ez a tudás,- és tapasztalati tőkekoncentráció kétség kívül nagy előnyt jelent a MÁR számára, azonban a megalakulás technikai feltételei olyan sok időt és energiát kötött le, hogy érdemi tevékenységre alig kerülhetett sor.
A megoldandó feladatok végzése közben azonban szerencsésen feltárultak a tagok képességei, szándékai, amelynek során az Egyesület érdekében tenni akarók a megfelelő szerepkörbe kerültek és így megteremtődött a lehetősége egy tartalmasabb szervezeti élet kialakításának.
Az ÉVOSZ-MATT Árnyékolástechnikai Tagozatban feladatot vállalók is hasonló és sok szakmai tapasztalatot, valamint kiváló eredményeket értek el a közösség érdekében. Kiemelkedő szerepük volt a minőségjavítás és a szakmai oktatás területén. Természetesen mindkét csoport az esetlegesen elmulasztott egyeztetések miatt párhuzamosan is végezte az érdekvédelmi munkáját, amely sok esetben -akaratukon kívül – ellentétes hatású helyzetet eredményezett.
Ezek vezették a két külön működő szerveződést a szorosabb együttműködés elengedhetetlen megvalósításának a felismeréséhez.
2011-ben közös elnökségi üléseken már az egyesülés elvi, szakmai és technikai kérdéseiről tárgyaltunk, amelynek során megfogalmaztuk a legfontosabb elérendő célokat.
Egyhangúan kinyilvánítottuk: az a legfontosabb, hogy a tagjaik a szervezethez tartozást szükségesnek érezzék, mert ez ad értelmet és valódi elismerést minden elvégzett munkának.
Ezt azonban csak úgy lehet elérni, ha a tagokat foglalkoztató problémákat ismerjük, közösen keressük a megoldásokat, majd az Egyesület eszközeinek segítségével a megvalósításban közreműködünk.
Így érhetjük el, hogy a tagok vállalkozásainak működési feltételei folyamatosan javuljanak és a piaci kihívások állandó változásai ellenére is megvalósuljanak a célkitűzéseik.
A két ismert magyarországi árnyékolástechnikai szervezethez tartozó vállalkozások képviselői a 2012. október 04-én megrendezett megismételt egyesülő közgyűlésén megalakítottuk az egységes szakmai érdekképviseletünket biztosító Magyar Árnyékolástechnikai Vállalkozások Egyesületét.
A feladataink hatékony megvalósítását biztosító, valamint a Civil Törvénynek megfelelő Alapszabályt fogadtunk el, továbbá új és arányos képviseletű vezetést választottunk annak érdekében, hogy a szakmánk társadalmi és piaci pozícióit megvédjük és fejlesszük.
Tevékenységünk
Az Egyesület célja a 6/1989. számú IM. rendelet kategória-jegyzékében foglaltaknak megfelelően:
Szakmai, gazdasági érdek-képviseleti tevékenység.
Az Egyesület szervezi és összefogja a Magyarországon működő, árnyékolókat és redőnyöket gyártó, -feldolgozó és -forgalmazó egyéni és társas vállalkozásokat, magán- és jogi személyeket, valamint jogi személyiség nélküli társaságokat, szervezeteket, személyegyesületeket.
Az Egyesület a fenti célját az alábbi tevékenységeken keresztül valósítja meg:
A.) Az érdekegyeztetési tevékenység keretében:
a.) kezdeményezi, koordinálja, szervezi a termékgyártó, feldolgozó és forgalmazó vállalkozások fellépését mindazon kérdésekben, melyek a szakterület jó hírneve és a vállalkozói érdekek érvényre juttatása körében bármely téren felmerülnek,
b.) tagjai összehangolt véleménye alapján állást foglal a szakmát érintő döntések, jogszabálytervezetek és szabályzók tervezetével kapcsolatban,
c.) a tevékenysége körében gyűjtött tapasztalatok alapján előterjesztéseket (műszaki-, technológiai- és minőségi ajánlásokat) készít és indítványozza azok elfogadását,
d.) elősegíti az árnyékoló- és redőnygyártó szakma elismerését biztosító oktatási program és módszertan kidolgozását.
B.) Az érdekegyeztetési tevékenység keretében:
a.) segíti a tagjai és egyéb vállalkozók közötti együttműködést,
b.) információs-, egyeztető- és döntés-előkészítési kapcsolatot tart fenn állami-, társadalmi- és gazdálkodó szervezetekkel, valamint érdekcsoportokkal mindazon területeken, amelyeken a szakma érdekeinek érvényre juttatása az indokolttá teszi,
így különösen, de nem kizárólagosan:
az EU szabványok bevezetésének,
a minőségbiztosítás fejlesztésének,
a környezetvédelem, és
az EU- kompatibilitás fejlesztése területén.
C.) Az iparági-, és kereskedelemfejlesztési tevékenység, valamint a nemzetközi kapcsolatok elmélyítése keretében:
a.) szakmai információk beszerzése, szakmai napok szervezése, szakmai delegációk küldése és fogadása útján segítséget nyújt tagjainak a külgazdasági kapcsolatok fejlesztéséhez,
b.) kezdeményezi és elősegíti a kapcsolatok felvételét a rokonipari szakmák szövetségeivel, azok tagozataival és egyéb szervezeteivel, illetve más érdekképviseleti szervezetekkel, köztestületekkel,
D.) Egyéb tevékenység keretében:
a.) kezdeményező szerepet vállalva törekszik a társadalmi, gazdasági, érdekképviseleti és egyéb, az Egyesület működési körét éríntő szervezetekkel való legszorosabb együttműködésre,
b.) folyamatosan tájékoztatja a szakmát érintő időszerű és távlati célokról, gazdaságpolitikai elgondolásokról, közvetíti az illetékesekhez (minisztériumok, kamarák, munkaadói szövetségek, parlamenti bizottságok) az Egyesület állásfoglalásait,
c.) elősegíti a korszerű technológiák, megoldások, eljárások, stb. kifejlesztését, bevezetését és elterjesztését,
d.) szakmai sajtó- és propagandamunkát végez a szakterületén tevékenykedő tagok munkájának segítésére.
Az Egyesület a fenti tevékenységeket nyereség- és vagyonszerzési cél nélkül végzi.